Webové stránky

E-shop

Android aplikace

Kontaktujte nás

Programování webových stránek

Programování je ta část v celém procesu tvorby webových stránek, na kterou si pravděpodobně někoho najmete. Samozřejmě i v tomto kroku je možné ušetřit a pomocí vlastních sil vytvořit nové webové stránky zcela zdarma. Zda je možné docílit k právě vaší představě bez pomoci profesionálů v oblasti tvorby webových stránek se dočtete v tomto článku.

Programování webových stránek je proces, ve kterém se vytváří vlastní funkčnost jednotlivých stránek a také jejich provázanost. Zjednodušeně se jedná o doplňování programového kódu do zpracovaného grafického návrhu. Pokud uvažujete o možnosti, vytvořit si webové stránky bez pomoci profesionála, měli byste si rozmyslet odpovědi na několik otázek:

  • budou mé nové webové stránky statické nebo dynamické?
  • mám dostatek času pro hraní si s tvorbou webových stránek?
  • chci aby mé stránky byly pro uživatele interaktivní?
  • budou mé stránky opisovat jakýsi vzor (forum, e-shop, zpravodajský portál), nebo budou unikátní?

Webové stránky statické vs. dynamické

Jaký je rozdíl mezi statickými a dynamickými webovými stránkami?
Statické jsou složeny z jednotlivých stránek obsahující texty a obrázky a jejich obsah se nemění. Lze si to představit tak, že vytvoříte článek například v programu Microsoft Word a jeho obsah vystavíte na svých webovkách jako jednu stránku. Na jednotlivé stránky se umístí odkaz do menu a statické webové stránky jsou na světě.

Zato dynamické stránky se mění buď na popud návštěvníka stránek, nebo na popud administrátora stránek. Typickou ukázkou dynamických webových stránek jsou vám známé vyhledávače (Google, Seznam). Za vyhledávači stojí obří databáze (sklad dat), odkud čerpají data při zadání vyhledávacího dotazu uživatelem. Uživatel například vyhledá slovní spojení 'nábytek do ložnice' nebo 'nábytek do obýváku' a vždy se mu zobrazí jiné výsledky - to je jedna stránka dynamičnosti. Druhá stránka je taková, že se může výsledek vyhledávání pro 'nábytek do ložnice' změnit v závislosti na čase - před týdnem mohl být na prvním místě někdo jiný než dnes.

Jistě jste si domysleli, že vytvořit statické stránky je lehčí než vytvořit ty dynamické. Statické si můžete vytvořit v různých programech k tomu určených a tím ušetřit. Bohužel bývají takové stránky nudné a rychle zastarávají, což samozřejmě nemusí být váš případ.

Pokud jste rozhodnutí o dynamičnosti vašich webových stránek, je vhodné najmout si na práci profesionála. I zde však existuje jistý kompromis, pokud netoužíte po velice unikátních a specializovaných stránkách. Chcete-li vytvořit například zpravodajský portál, nebo blog můžete sáhnout po takzvaných redakčních systémech.

Redakční systémy

Redakční systémy jsou vlastně připravené webové stránky s opravdu rozsáhlou administrací. Ty nejpoužívanější jsou Joomla! a WordPress. Tyto systémy jsou zdarma a lze si je stáhnout z uvedených adres. Při instalaci je vhodné následovat instalačního průvodce na domovské stránce vámi zvoleného redakčního systému. Instalace je však velmi jednoduchá, ve zkratce se jedná o nakopírování souborů na váš server (nebo na server vašeho poskytovatele webhostingu) a následně vyplnění určitých údajů v administraci - ta se provádí přímo ve vašem internetovém prohlížeči.

Redakční systémy jsou vhodné právě pro vytvoření blogu či zpravodajského portálu. Existují pro ně různé připravené grafické šablony, nebo je možné vytvořit si vlastní - to však nebývá už tak jednoduché a je lepší obrátit se na profesionála. V administraci nainstalovaného systému můžete navolit různé skupiny uživatelů - jestli mohou všichni přidávat příspěvky ke článkům, nebo jenom ti registrovaní. Nové články přidáváte přívětivou formou a lze je i snadno formátovat.

Nastavení redakčního systému není obtížné, ale z počátku to chce jistou dávku trpělivosti. Pokud se tomu chcete vyhnout, existují firmy (tu naší nevyjímaje), které to provedou za vás.